05.24.2019

...to dobry dzień na
fitness dla umysłu...

Logowanie / rejestracja

HEDONIZM


Dwie szkoły się ścierają, Wschodnia i Zachodnia.

 Wschód, niekoniecznie wyznaczony jakimś prostym, geograficznym cięciem. Taka Austria. Chce się podłączyc, puszcza oko, ale to nie ta natura. Myśmy zbyt długo pławili się w smutku, upajali cierpiętnictwem, poświęceniem. Nasza natura lgnie do tego, żeby bohaterzyc i jeszcze zbierac baty, taplac się w porywach, byle nie ugiąc karku... a jednak, ugięty. Trudno określic konkretną datę, jakieś czasy, od których zaczęliśmy "przegrywac", przechodzic w tło. Lubimy, preferujemy rzeczy nieosiągalne, smutne, coś na wyciągnięcie ręki. Widocznie założyli to na haczyk i nas mają. Większością, trwamy od wieków w mniejszości, decyzyjnie, i to co do samych siebie. Wciąż decydują o tej części kontynentu, za nas. A my? zeszliśmy do pozycji rezydencji rodowej w jakimś bloku, z filią rezydencji letniej na jakiejś działce pracowniczej i grillujemy te swoje żale 'na karkówkokiełbasokaszankę' i gitarę, lubo biesiadną, radyjną fanfarę.
 Niby nie różnimy się tak bardzo, a różnimy się jednak na tyle, że wystarczyło wykorzystac, zagospodarowac ten mały kawałek w nas, który decyduje o łatwości prowadzenia 'za ryj'. Jakiż to kawałek? Nasz hedonizm. Nasz, bo oni też go posiadają, ale traf chciał, że też jest różnowaty od naszego. Nasz, słowiański, rozpasany, leniwy, rozciągnięty wszerzowzdłużnie, bo i miejsca dostatek, czasem ckliwy, wiecznie rozmarzony, popędliwy, zajazdowo-zaściankowy, ale i po prostu biesiadny, a i skromny, pokorny kiedy trzeba. Ich hedonizm? Pragmatyczny. Wszystko w temacie. Że południowcy? Że sjesta, feta? Każdy, każda nacja, która korzysta z wakacyjnych uroków na południu, niejednokrotnie 'fetuje' bardziej ogniście, niż tzw. południowcy. Po prostu, klimat. Ale spróbuj bratku dawac radę w niemal półrocznej ciemnicy podszytej chłodem, mrozem... My dajemy radę od wieków, na wesoło, na kolorowo, siarczyście. Tylko zaprzaniec wstydzi się własnego podwórka i z góry uznaje wyższośc przyjezdnych. Skoro przyjeżdżacie, to wam zależy, skoro wam zależy, to zostawcie spadochrony, my latamy bez spadochronów, nas niesie szeroka pierś wrodzonej wolności, szeroko was witamy, ale nie nadużywajcie już tradycyjnej gościnności.

(red.)

Skomentuj

Redakcja najlepsze komentarze nagrodzi zdalnie sterowanym buziakiem (płeć żeńska), jako się rzekło, jakimś "żółwikiem" (płeć męska)